Abracon Corporation AISC-1210HS-180K-T2
AISC-1210HS-180K-T2 picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1210HS-180K-T2
Brief Description
FIXED IND 18UH 320MA 2.9 OHM SMD
Datasheet Download
AISC-1210HS-180K-T2.pdf
Availability of AISC-1210HS-180K-T2
QUANTITY
AISC-1210HS-180K-T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1210HS-180K-T2
Internal Part NumberEIS-AISC-1210HS-180K-T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1210HS.pdfAISC-1210HS.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1210HS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating320mA
Current - Saturation350mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.9 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1210HS-180K-T2
Related LinksAISC-1210, AISC-1210HS-180K-T2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1210HS-180K-T2 Details Description
Related parts for AISC-1210HS-180K-T2
IC REG BOOST ADJ 525MA 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 110VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TIP CHISEL XTB 2.4MM X 0.8MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
IC CONV SYNC BUCK VR11.1 QFN datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT N JACK-JACK 50 OHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SHILED FINGER 1210 EMBOSS PACKIN datasheet.pdf
680000UF 25V 76X220MM 85C 15000H datasheet.pdf
5 V Slew-Rate Limited Half- and Full-Duplex RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf