Abracon Corporation AISC-1812H-820K-T
AISC-1812H-820K-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1812H-820K-T
Brief Description
FIXED IND 82UH 200MA 2.08 OHM
Datasheet Download
AISC-1812H-820K-T.pdf
Availability of AISC-1812H-820K-T
QUANTITY
AISC-1812H-820K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1812H-820K-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1812H-820K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1812H.pdfAISC-1812H.stp
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1812H
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.08 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant7.5MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1812H-820K-T
Related LinksAISC-181, AISC-1812H-820K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1812H-820K-T Details Description
Related parts for AISC-1812H-820K-T
POWER CORD FAN T-TYPE 72" datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DSUB FEMALE SCREW LOCK CAD datasheet.pdf
OFF DELAY AC 200 TO 240V SPDT datasheet.pdf