Abracon Corporation AISM-1210-1R8K-T
AISM-1210-1R8K-T picture photo
Mfg. Part Number
AISM-1210-1R8K-T
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 350MA 900 MOHM
Datasheet Download
AISM-1210-1R8K-T.pdf
Availability of AISM-1210-1R8K-T
QUANTITY
AISM-1210-1R8K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISM-1210-1R8K-T
Internal Part NumberEIS-AISM-1210-1R8K-T
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISM-1210-1R8K-T
Related LinksAISM-121, AISM-1210-1R8K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISM-1210-1R8K-T Details Description
Related parts for AISM-1210-1R8K-T
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
THERMISTOR PTC STANDARD +/-30% datasheet.pdf
LED 3MM QUAD LEVEL G,G,Y/G,Y/G datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
P-MOS RELAY, HS SOP1, FORM A datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 47 OHM 36LBGA datasheet.pdf