Abracon Corporation AISM-1210-3R9K-T
AISM-1210-3R9K-T picture photo
Mfg. Part Number
AISM-1210-3R9K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 250MA 1.3 OHM
Datasheet Download
AISM-1210-3R9K-T.pdf
Availability of AISM-1210-3R9K-T
QUANTITY
AISM-1210-3R9K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISM-1210-3R9K-T
Internal Part NumberEIS-AISM-1210-3R9K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISM-1210.pdfAISC-1210.stp
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISM-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISM-1210-3R9K-T
Related LinksAISM-121, AISM-1210-3R9K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISM-1210-3R9K-T Details Description
Related parts for AISM-1210-3R9K-T
CONN HEADER 32POS DL .100 30GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA datasheet.pdf
RES 604 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 100MA 600 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 5W AXIAL datasheet.pdf
JVN RELAY (FLUX-RESISTANCE TYPE, datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 30V 500VA datasheet.pdf