Abracon Corporation AISM-1210H-331K-T
AISM-1210H-331K-T picture photo
Mfg. Part Number
AISM-1210H-331K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 60MA 16 OHM SMD
Datasheet Download
AISM-1210H-331K-T.pdf
Availability of AISM-1210H-331K-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AISM-1210H-331K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISM-1210H-331K-T
Internal Part NumberEIS-AISM-1210H-331K-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1210H.pdfAISC-1210H.stp
PCN Obsolescence/ EOLChip Inductor Obs 04/Oct/2010
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISM-1210H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISM-1210H-331K-T
Related LinksAISM-121, AISM-1210H-331K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISM-1210H-331K-T Details Description
Related parts for AISM-1210H-331K-T
SWITCH PUSH DPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf