Abracon Corporation AISM-1210H-8R2M-T
AISM-1210H-8R2M-T picture photo
Mfg. Part Number
AISM-1210H-8R2M-T
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 320MA 480 MOHM
Datasheet Download
AISM-1210H-8R2M-T.pdf
Availability of AISM-1210H-8R2M-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AISM-1210H-8R2M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISM-1210H-8R2M-T
Internal Part NumberEIS-AISM-1210H-8R2M-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1210H.pdfAISC-1210H.stp
PCN Obsolescence/ EOLChip Inductor Obs 04/Oct/2010
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISM-1210H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)480 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant32MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISM-1210H-8R2M-T
Related LinksAISM-121, AISM-1210H-8R2M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISM-1210H-8R2M-T Details Description
Related parts for AISM-1210H-8R2M-T
RES 4.99K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf