Abracon Corporation AISM-1812-820K-T
AISM-1812-820K-T picture photo
Mfg. Part Number
AISM-1812-820K-T
Brief Description
FIXED IND 82UH 120MA 7 OHM SMD
Datasheet Download
AISM-1812-820K-T.pdf
Availability of AISM-1812-820K-T
QUANTITY
AISM-1812-820K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISM-1812-820K-T
Internal Part NumberEIS-AISM-1812-820K-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISM-1812.pdfAISM-1812.stp
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISM-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISM-1812-820K-T
Related LinksAISM-181, AISM-1812-820K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISM-1812-820K-T Details Description
Related parts for AISM-1812-820K-T
EMI FILTER 3 LINES 8QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.7A 87 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.590" NYLON BLK datasheet.pdf