Abracon Corporation AISR-01-472J
AISR-01-472J picture photo
Mfg. Part Number
AISR-01-472J
Brief Description
FIXED IND 4.7MH 40MA 7.5 OHM TH
Datasheet Download
AISR-01-472J.pdf
Availability of AISR-01-472J
QUANTITY
AISR-01-472J Order Process
Ship out your order
Specifications of AISR-01-472J
Internal Part NumberEIS-AISR-01-472J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISR-01.pdfAISR-01.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISR-01
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7mH
Tolerance±5%
Current Rating40mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.5 Ohm Max
Q @ Freq100 @ 50kHz
Frequency - Self Resonant380kHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.425" Dia (10.80mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISR-01-472J
Related LinksAISR-0, AISR-01-472J Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISR-01-472J Details Description
Related parts for AISR-01-472J
IC DETECTOR VOLT 3.5V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 4A TO-268 datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 256CPR 3MM datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 44 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
IC CLOCK CK98 SSCG CK98 56SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf