Abracon Corporation AISR-875-222K
AISR-875-222K picture photo
Mfg. Part Number
AISR-875-222K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 180MA 6.25 OHM
Datasheet Download
AISR-875-222K.pdf
Availability of AISR-875-222K
QUANTITY
AISR-875-222K Order Process
Ship out your order
Specifications of AISR-875-222K
Internal Part NumberEIS-AISR-875-222K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISR-875.pdfAISR-875.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISR-875
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2mH
Tolerance±10%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6.25 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISR-875-222K
Related LinksAISR-8, AISR-875-222K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISR-875-222K Details Description
Related parts for AISR-875-222K
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
SWITCH BASIC SUBMINI ROLLR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 5.49M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 1W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf
IC MPU E600 DUAL CORE 1023FCCBGA datasheet.pdf
CAP FILM 270UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf