Abracon Corporation AIUR-02H-270K
AIUR-02H-270K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-02H-270K
Brief Description
FIXED IND 27UH 1.3A 72 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-02H-270K.pdf
Availability of AIUR-02H-270K
QUANTITY
AIUR-02H-270K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-02H-270K
Internal Part NumberEIS-AIUR-02H-270K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-02H.pdfAIUR-02H.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-02H
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating1.3A
Current - Saturation2.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)72 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-02H-270K
Related LinksAIUR-0, AIUR-02H-270K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-02H-270K Details Description
Related parts for AIUR-02H-270K
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 20% 310VAC AXI datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
4700UF 25V 18X35,5 datasheet.pdf