Abracon Corporation AIUR-03-101K
AIUR-03-101K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-03-101K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 720MA 280 MOHM
Datasheet Download
AIUR-03-101K.pdf
Availability of AIUR-03-101K
QUANTITY
AIUR-03-101K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-03-101K
Internal Part NumberEIS-AIUR-03-101K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-03.pdfAIUR-03.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-03
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating720mA
Current - Saturation910mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.7MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-03-101K
Related LinksAIUR-0, AIUR-03-101K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-03-101K Details Description
Related parts for AIUR-03-101K
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FERRITE TUBULAR BEAD 25.40MM datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
BLADE CASSETTE CST STRIPR datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 10% 700W datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf