Abracon Corporation AIUR-04-123J
AIUR-04-123J picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-04-123J
Brief Description
FIXED IND 12MH 40MA 40 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-04-123J.pdf
Availability of AIUR-04-123J
QUANTITY
AIUR-04-123J Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-04-123J
Internal Part NumberEIS-AIUR-04-123J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-04.pdfAIUR-04.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-04
Material - CoreFerrite
Inductance12mH
Tolerance±5%
Current Rating40mA
Current - Saturation40mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant400kHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test79.6kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.440" (11.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-04-123J
Related LinksAIUR-0, AIUR-04-123J Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-04-123J Details Description
Related parts for AIUR-04-123J
RES 16 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 150MH 28MA 300 OHM TH datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 2.2K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V datasheet.pdf
RES 51.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ datasheet.pdf