Abracon Corporation AIUR-04-222J
AIUR-04-222J picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-04-222J
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 100MA 13 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-04-222J.pdf
Availability of AIUR-04-222J
QUANTITY
AIUR-04-222J Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-04-222J
Internal Part NumberEIS-AIUR-04-222J
Material - CoreFerrite
Inductance2.2mH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation100mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant900kHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.440" (11.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-04-222J
Related LinksAIUR-0, AIUR-04-222J Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-04-222J Details Description
Related parts for AIUR-04-222J
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-162MHZ MX datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf