Abracon Corporation AIUR-04-272J
AIUR-04-272J picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-04-272J
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 100MA 13 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-04-272J.pdf
Availability of AIUR-04-272J
QUANTITY
AIUR-04-272J Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-04-272J
Internal Part NumberEIS-AIUR-04-272J
Material - CoreFerrite
Inductance2.7mH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation100mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant800kHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.440" (11.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-04-272J
Related LinksAIUR-0, AIUR-04-272J Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-04-272J Details Description
Related parts for AIUR-04-272J
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf