Abracon Corporation AIUR-04-272J
AIUR-04-272J picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-04-272J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 100MA 13 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-04-272J.pdf
Availability of AIUR-04-272J
QUANTITY
AIUR-04-272J Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-04-272J
Internal Part NumberEIS-AIUR-04-272J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-04.pdfAIUR-04.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-04
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.7mH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation100mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant800kHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.440" (11.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-04-272J
Related LinksAIUR-0, AIUR-04-272J Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-04-272J Details Description
Related parts for AIUR-04-272J
DC/DC CONVERTER 3.6V 22W datasheet.pdf
MOD AC OUTPUT 250VAC 5VDC-IN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS SLD CUP FREE HANG datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT 15.0 AMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf