Abracon Corporation AIUR-05-220K
AIUR-05-220K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-05-220K
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.2A 70 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-05-220K.pdf
Availability of AIUR-05-220K
QUANTITY
AIUR-05-220K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-05-220K
Internal Part NumberEIS-AIUR-05-220K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-05.pdfAIUR-05.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-05
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 2.52kHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-05-220K
Related LinksAIUR-0, AIUR-05-220K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-05-220K Details Description
Related parts for AIUR-05-220K
IC BUFFER 1.8V 25BIT SOT536-1 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 1M CONN MOD datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 14POS datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24V 4.2A 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB10 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3A 63.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN M8 FML 8POS datasheet.pdf