Abracon Corporation AIUR-06-101K
AIUR-06-101K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-06-101K
Brief Description
FIXED IND 100UH 2.1A 108 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-06-101K.pdf
Availability of AIUR-06-101K
QUANTITY
AIUR-06-101K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-06-101K
Internal Part NumberEIS-AIUR-06-101K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-06.pdfAIUR-06.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-06
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating2.1A
Current - Saturation2.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)108 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" Dia (12.70mm)
Height - Seated (Max)0.710" (18.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-06-101K
Related LinksAIUR-0, AIUR-06-101K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-06-101K Details Description
Related parts for AIUR-06-101K
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 240MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 30V 600W datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC datasheet.pdf