Abracon Corporation AIUR-06-153K
AIUR-06-153K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-06-153K
Brief Description
FIXED IND 15MH 100MA 20.5 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-06-153K.pdf
Availability of AIUR-06-153K
QUANTITY
AIUR-06-153K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-06-153K
Internal Part NumberEIS-AIUR-06-153K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-06.pdfAIUR-06.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-06
Material - CoreFerrite
Inductance15mH
Tolerance±10%
Current Rating100mA
Current - Saturation230mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)20.5 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" Dia (12.70mm)
Height - Seated (Max)0.710" (18.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-06-153K
Related LinksAIUR-0, AIUR-06-153K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-06-153K Details Description
Related parts for AIUR-06-153K
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY PORT 30MHZ datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf