Abracon Corporation AIUR-06-332K
AIUR-06-332K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-06-332K
Brief Description
FIXED IND 3.3MH 350MA 3.7 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-06-332K.pdf
Availability of AIUR-06-332K
QUANTITY
AIUR-06-332K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-06-332K
Internal Part NumberEIS-AIUR-06-332K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-06.pdfAIUR-06.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-06
Material - CoreFerrite
Inductance3.3mH
Tolerance±10%
Current Rating350mA
Current - Saturation480mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" Dia (12.70mm)
Height - Seated (Max)0.710" (18.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-06-332K
Related LinksAIUR-0, AIUR-06-332K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-06-332K Details Description
Related parts for AIUR-06-332K
CONN PC PIN CIRC .072DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 44TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY OPTO 80V 0.35A SOP4 datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.100" datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 12MM 12-24VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 130UF 20% 400V FLATPACK datasheet.pdf