Abracon Corporation AIUR-06-390K
AIUR-06-390K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-06-390K
Brief Description
FIXED IND 39UH 3.3A 54 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-06-390K.pdf
Availability of AIUR-06-390K
QUANTITY
AIUR-06-390K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-06-390K
Internal Part NumberEIS-AIUR-06-390K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-06.pdfAIUR-06.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-06
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating3.3A
Current - Saturation4.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)54 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" Dia (12.70mm)
Height - Seated (Max)0.710" (18.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-06-390K
Related LinksAIUR-0, AIUR-06-390K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-06-390K Details Description
Related parts for AIUR-06-390K
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC DIAGNOSTIC SCN REG 3ST 24QSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 15A 5X6 PQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CABLE 20COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-4POS ENCLD 28V datasheet.pdf