Abracon Corporation AIUR-07-270K
AIUR-07-270K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-07-270K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 740MA 190 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-07-270K.pdf
Availability of AIUR-07-270K
QUANTITY
AIUR-07-270K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-07-270K
Internal Part NumberEIS-AIUR-07-270K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-07.pdfAIUR-07.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-07
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating740mA
Current - Saturation900mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq27 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-07-270K
Related LinksAIUR-0, AIUR-07-270K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-07-270K Details Description
Related parts for AIUR-07-270K
IC DAC 12BIT DAISY-CHAIN 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO41 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 6-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 300MA 250VAC 72VDC datasheet.pdf
RP BKAD2 CRIMP PLUG W/CLN NUTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf