Abracon Corporation AIUR-09-270M
AIUR-09-270M picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-09-270M
Brief Description
FIXED IND 27UH 2.2A 110 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-09-270M.pdf
Availability of AIUR-09-270M
QUANTITY
AIUR-09-270M Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-09-270M
Internal Part NumberEIS-AIUR-09-270M
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-09-270M
Related LinksAIUR-0, AIUR-09-270M Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-09-270M Details Description
Related parts for AIUR-09-270M
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMC datasheet.pdf
RHT/AT 1997 TOOL KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf