Abracon Corporation AIUR-09-390M
AIUR-09-390M picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-09-390M
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.8A 160 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-09-390M.pdf
Availability of AIUR-09-390M
QUANTITY
AIUR-09-390M Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-09-390M
Internal Part NumberEIS-AIUR-09-390M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-09.pdfAIUR-09.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-09
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-09-390M
Related LinksAIUR-0, AIUR-09-390M Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-09-390M Details Description
Related parts for AIUR-09-390M
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
TXRX SINGLE MODE 2.5GBD 1300NM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 27A TO220AB datasheet.pdf
CONN SOCKET COAX SIZE8 RG174/188 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
IC CLOCK CHIP 56-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
12W TAB HSG ASSY BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8SOP datasheet.pdf