Abracon Corporation AIUR-10-220K
AIUR-10-220K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-10-220K
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.67A 130 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-10-220K.pdf
Availability of AIUR-10-220K
QUANTITY
AIUR-10-220K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-10-220K
Internal Part NumberEIS-AIUR-10-220K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-10.pdfAIUR-10.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-10
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating1.67A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-10-220K
Related LinksAIUR-1, AIUR-10-220K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-10-220K Details Description
Related parts for AIUR-10-220K
IDC CABLE - MSC50A/MC50F/MSC50A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SOT-523 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 1-2MN 28-TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf