Abracon Corporation AIUR-10-390K
AIUR-10-390K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-10-390K
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.19A 160 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-10-390K.pdf
Availability of AIUR-10-390K
QUANTITY
AIUR-10-390K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-10-390K
Internal Part NumberEIS-AIUR-10-390K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-10.pdfAIUR-10.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-10
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating1.19A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-10-390K
Related LinksAIUR-1, AIUR-10-390K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-10-390K Details Description
Related parts for AIUR-10-390K
IC DAC 14BIT I2C V-OUT 10-DFN datasheet.pdf
CONN PIN 14AWG CM-3 CRIMP SILVER datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf