Abracon Corporation AIUR-10-561K
AIUR-10-561K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-10-561K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560UH 240MA 1.88 OHM
Datasheet Download
AIUR-10-561K.pdf
Availability of AIUR-10-561K
QUANTITY
AIUR-10-561K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-10-561K
Internal Part NumberEIS-AIUR-10-561K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-10.pdfAIUR-10.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-10
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.88 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-10-561K
Related LinksAIUR-1, AIUR-10-561K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-10-561K Details Description
Related parts for AIUR-10-561K
SOCKET SCRW W/CLIP DIN HC3 RELAY datasheet.pdf
IC TIMER CTRLR TRIAC/RELAY 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20QSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 556MA 650 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf