Abracon Corporation AIUR-11-101K
AIUR-11-101K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-11-101K
Brief Description
FIXED IND 100UH 1A 180 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-11-101K.pdf
Availability of AIUR-11-101K
QUANTITY
AIUR-11-101K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-11-101K
Internal Part NumberEIS-AIUR-11-101K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-11.pdfAIUR-11.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,260
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-11
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation1.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-11-101K
Related LinksAIUR-1, AIUR-11-101K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-11-101K Details Description
Related parts for AIUR-11-101K
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 5% 20W TO263 datasheet.pdf
AM VS RA HDR COVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 50W datasheet.pdf
CAP POLY 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf