Abracon Corporation AIUR-11-101K
AIUR-11-101K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-11-101K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 1A 180 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-11-101K.pdf
Availability of AIUR-11-101K
QUANTITY
AIUR-11-101K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-11-101K
Internal Part NumberEIS-AIUR-11-101K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-11.pdfAIUR-11.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,260
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-11
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation1.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.53mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-11-101K
Related LinksAIUR-1, AIUR-11-101K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-11-101K Details Description
Related parts for AIUR-11-101K
MODEM RF 900MHZ RS232/485 38.4K datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
RES 291 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-4132 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 200MW SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf