Abracon Corporation AIUR-11-152K
AIUR-11-152K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-11-152K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5MH 246MA 2.76 OHM
Datasheet Download
AIUR-11-152K.pdf
Availability of AIUR-11-152K
QUANTITY
AIUR-11-152K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-11-152K
Internal Part NumberEIS-AIUR-11-152K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-11.pdfAIUR-11.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,260
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-11
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5mH
Tolerance±10%
Current Rating246mA
Current - Saturation340mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.76 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.53mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-11-152K
Related LinksAIUR-1, AIUR-11-152K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-11-152K Details Description
Related parts for AIUR-11-152K
OSC XO 125.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 360OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
DIN-POWER PROTECTION AND FIXING datasheet.pdf
HC-EVO-A16UT-BWS-HH-M25-PLRBK datasheet.pdf
1200UF 250V 51X79 85C ST datasheet.pdf