Abracon Corporation AIUR-11-180K
AIUR-11-180K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-11-180K
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.6A 49 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-11-180K.pdf
Availability of AIUR-11-180K
QUANTITY
AIUR-11-180K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-11-180K
Internal Part NumberEIS-AIUR-11-180K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-11.pdfAIUR-11.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,260
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-11
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating1.6A
Current - Saturation3.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)49 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-11-180K
Related LinksAIUR-1, AIUR-11-180K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-11-180K Details Description
Related parts for AIUR-11-180K
BACKSHELL DB15 DIECAST NKL 45DEG datasheet.pdf
TIP SHARP GOLD PLUNGER .06" DMM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 110V datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 750MA 1 OHM TH datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 10W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7T 1210 datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE PANEL MNT datasheet.pdf
TRANS 2NPN/2PNP DARL 60V 10SIP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 NF 10% 310VAC RADIA datasheet.pdf