Abracon Corporation AIUR-11-333K
AIUR-11-333K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-11-333K
Brief Description
FIXED IND 33MH 46MA 64.8 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-11-333K.pdf
Availability of AIUR-11-333K
QUANTITY
AIUR-11-333K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-11-333K
Internal Part NumberEIS-AIUR-11-333K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-11.pdfAIUR-11.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,260
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-11
Material - CoreFerrite
Inductance33mH
Tolerance±10%
Current Rating46mA
Current - Saturation74mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)64.8 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-11-333K
Related LinksAIUR-1, AIUR-11-333K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-11-333K Details Description
Related parts for AIUR-11-333K
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CONN SPADE FLANGE 16-22AWG #6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-12VOU datasheet.pdf
CAP CER 27PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 264 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223-3 datasheet.pdf