Abracon Corporation AIUR-11-562K
AIUR-11-562K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-11-562K
Brief Description
FIXED IND 5.6MH 95MA 13.2 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-11-562K.pdf
Availability of AIUR-11-562K
QUANTITY
AIUR-11-562K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-11-562K
Internal Part NumberEIS-AIUR-11-562K
Material - CoreFerrite
Inductance5.6mH
Tolerance±10%
Current Rating95mA
Current - Saturation170mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13.2 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-11-562K
Related LinksAIUR-1, AIUR-11-562K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-11-562K Details Description
Related parts for AIUR-11-562K
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 1.5-3PF 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS .156 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 44POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
ANT HEPTA-BAND DIPOLE SMA MALE datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf