Abracon Corporation AIUR-11-681K
AIUR-11-681K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-11-681K
Brief Description
FIXED IND 680UH 385MA 1.2 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-11-681K.pdf
Availability of AIUR-11-681K
QUANTITY
AIUR-11-681K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-11-681K
Internal Part NumberEIS-AIUR-11-681K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-11.pdfAIUR-11.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,260
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-11
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±10%
Current Rating385mA
Current - Saturation510mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.53mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-11-681K
Related LinksAIUR-1, AIUR-11-681K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-11-681K Details Description
Related parts for AIUR-11-681K
RES SMD 10K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION IXDI414 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 5 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf