Abracon Corporation AIUR-11-682K
AIUR-11-682K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-11-682K
Brief Description
FIXED IND 6.8MH 95MA 14.5 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-11-682K.pdf
Availability of AIUR-11-682K
QUANTITY
AIUR-11-682K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-11-682K
Internal Part NumberEIS-AIUR-11-682K
Material - CoreFerrite
Inductance6.8mH
Tolerance±10%
Current Rating95mA
Current - Saturation150mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14.5 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-11-682K
Related LinksAIUR-1, AIUR-11-682K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-11-682K Details Description
Related parts for AIUR-11-682K
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 1A TO220-3 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 35A 200V GBPC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
PS LWL/POF POLISHING WHEEL datasheet.pdf
MOTOR CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X15MM 3WR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf