Abracon Corporation AIUR-15-221K
AIUR-15-221K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-15-221K
Brief Description
FIXED IND 220UH 2.3A 160 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-15-221K.pdf
Availability of AIUR-15-221K
QUANTITY
AIUR-15-221K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-15-221K
Internal Part NumberEIS-AIUR-15-221K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAIUR-15.pdfAIUR-15.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package120
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-15
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating2.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Supplier Device PackageRadial Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-15-221K
Related LinksAIUR-1, AIUR-15-221K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-15-221K Details Description
Related parts for AIUR-15-221K
CONN CAP 2POS MINI-UMNL PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 4GHZ MICRO-P datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 432POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf