Abracon Corporation AIUR-16-151K
AIUR-16-151K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-16-151K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 490MA 372 MOHM
Datasheet Download
AIUR-16-151K.pdf
Availability of AIUR-16-151K
QUANTITY
AIUR-16-151K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-16-151K
Internal Part NumberEIS-AIUR-16-151K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAIUR-16.pdfAIUR-16.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-16
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating490mA
Current - Saturation440mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)372 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Supplier Device PackageRadial Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-16-151K
Related LinksAIUR-1, AIUR-16-151K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-16-151K Details Description
Related parts for AIUR-16-151K
PLUG AC UK 3 PRONG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0612 datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CABLE FLOAT SPDT 10A PVC datasheet.pdf