Littelfuse AK10-058C-12
AK10-058C-12 picture photo
Mfg. Part Number
AK10-058C-12
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 110VC AXIAL
Datasheet Download
AK10-058C-12.pdf
Availability of AK10-058C-12
QUANTITY
AK10-058C-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK10-058C-12
Internal Part NumberEIS-AK10-058C-12
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp110V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency6.5nF @ 10kHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK10-058C-12
Related LinksAK10-0, AK10-058C-12 Datasheet, Littelfuse Distributor
AK10-058C-12 Details Description
Related parts for AK10-058C-12
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS STR datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.31V SC-70-3 datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
20P ZIG-ZAG STRIP T/0.75(18)G datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf