Micro Commercial Components (MCC) AK10-058C-BP
AK10-058C-BP picture photo
Mfg. Part Number
AK10-058C-BP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 110VC AXIAL
Datasheet Download
AK10-058C-BP.pdf
Availability of AK10-058C-BP
QUANTITY
AK10-058C-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of AK10-058C-BP
Internal Part NumberEIS-AK10-058C-BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Power AK Series TVS Diodes
Standard Package150
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp110V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK10-058C-BP
Related LinksAK10-0, AK10-058C-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
AK10-058C-BP Details Description
Related parts for AK10-058C-BP
RES 0.15 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 4KV NP0 1812 datasheet.pdf
INPUT MODULE 16 ANALOG datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LFBGA datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB16 PG21 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS STRGHT PIN datasheet.pdf