Littelfuse AK10-066C-12
AK10-066C-12 picture photo
Mfg. Part Number
AK10-066C-12
Brief Description
TVS DIODE 66VWM 120VC AXIAL
Datasheet Download
AK10-066C-12.pdf
Availability of AK10-066C-12
QUANTITY
AK10-066C-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK10-066C-12
Internal Part NumberEIS-AK10-066C-12
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)66V
Voltage - Breakdown (Min)72V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp120V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency6.5nF @ 10kHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK10-066C-12
Related LinksAK10-0, AK10-066C-12 Datasheet, Littelfuse Distributor
AK10-066C-12 Details Description
Related parts for AK10-066C-12
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 252 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CABLE FOR PD60 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 240VAC datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf