Micro Commercial Components (MCC) AK10-076C-BP
AK10-076C-BP picture photo
Mfg. Part Number
AK10-076C-BP
Brief Description
TVS DIODE 76VWM 135VC AXIAL
Datasheet Download
AK10-076C-BP.pdf
Availability of AK10-076C-BP
QUANTITY
AK10-076C-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of AK10-076C-BP
Internal Part NumberEIS-AK10-076C-BP
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)76V
Voltage - Breakdown (Min)83V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp135V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK10-076C-BP
Related LinksAK10-0, AK10-076C-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
AK10-076C-BP Details Description
Related parts for AK10-076C-BP
IC MPU I960 66MHZ 132QFP datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 82K OHM 6SIP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 179MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 20POS W/O KEY AU datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 0.9NH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf