Littelfuse AK10-170C-12
AK10-170C-12 picture photo
Mfg. Part Number
AK10-170C-12
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 260VC AXIAL
Datasheet Download
AK10-170C-12.pdf
Availability of AK10-170C-12
QUANTITY
AK10-170C-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK10-170C-12
Internal Part NumberEIS-AK10-170C-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK10
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)180V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp260V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency2.8nF @ 10kHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)