Littelfuse AK10-190C-12
AK10-190C-12 picture photo
Mfg. Part Number
AK10-190C-12
Brief Description
TVS DIODE 190VWM 290VC AXIAL
Datasheet Download
AK10-190C-12.pdf
Availability of AK10-190C-12
QUANTITY
AK10-190C-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK10-190C-12
Internal Part NumberEIS-AK10-190C-12
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK10
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)190V
Voltage - Breakdown (Min)200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp290V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency2.5nF @ 10kHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK10-190C-12
Related LinksAK10-1, AK10-190C-12 Datasheet, Littelfuse Distributor
AK10-190C-12 Details Description
Related parts for AK10-190C-12
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR26B/AE26M/APK26B datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 10A TO3P datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 18K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
FUS 125V T/D PLUG 1.25A EDISON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf