Micro Commercial Components (MCC) AK10-190C-BP
AK10-190C-BP picture photo
Mfg. Part Number
AK10-190C-BP
Brief Description
TVS DIODE 190VWM 290VC AXIAL
Datasheet Download
AK10-190C-BP.pdf
Availability of AK10-190C-BP
QUANTITY
AK10-190C-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of AK10-190C-BP
Internal Part NumberEIS-AK10-190C-BP
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)190V
Voltage - Breakdown (Min)200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp290V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK10-190C-BP
Related LinksAK10-1, AK10-190C-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
AK10-190C-BP Details Description
Related parts for AK10-190C-BP
BNC MALE/MICROGRAB RG58C/U 24" datasheet.pdf
PHOTOINTER OPIC SLOT 5MM W/CONN datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 22UF 20% 2.5V 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" STACKER datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 300MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 40POS 2.54MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SCR 16A 800V TO220AB datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
MISCELLANEOUS MOLDED datasheet.pdf
680UF 16V 10X12,5 datasheet.pdf