Micro Commercial Components (MCC) AK10-430C-BP
AK10-430C-BP picture photo
Mfg. Part Number
AK10-430C-BP
Brief Description
TVS DIODE 430VWM 625VC AXIAL
Datasheet Download
AK10-430C-BP.pdf
Availability of AK10-430C-BP
QUANTITY
AK10-430C-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of AK10-430C-BP
Internal Part NumberEIS-AK10-430C-BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)430V
Voltage - Breakdown (Min)440V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp625V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK10-430C-BP
Related LinksAK10-4, AK10-430C-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
AK10-430C-BP Details Description
Related parts for AK10-430C-BP
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
CONN ASSORTMENT BOX TYPE T datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 133MHZ 369BGA datasheet.pdf
Crystal 5.7143MHz 30ppm Series 50 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.079 26 POS datasheet.pdf