Littelfuse AK15-076C-12
AK15-076C-12 picture photo
Mfg. Part Number
AK15-076C-12
Brief Description
TVS DIODE 76VWM 150VC AXIAL
Datasheet Download
AK15-076C-12.pdf
Availability of AK15-076C-12
QUANTITY
AK15-076C-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK15-076C-12
Internal Part NumberEIS-AK15-076C-12
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK15
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)76V
Voltage - Breakdown (Min)85V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp150V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15000A (15kA) (8/20µs)
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency10nF @ 10kHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK15-076C-12
Related LinksAK15-0, AK15-076C-12 Datasheet, Littelfuse Distributor
AK15-076C-12 Details Description
Related parts for AK15-076C-12
POT 1M OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 8A D2PAK datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOEIAJ datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
MAGKRIMP 5/16 RING 10380-52480 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 400MA 760 MOHM datasheet.pdf