ASSMANN WSW Components AK500/16-OE-7-2
AK500/16-OE-7-2 picture photo
Mfg. Part Number
AK500/16-OE-7-2
Manufacturer
Product Category
Power, Line Cables
Brief Description
CORD SJT 16AWG 3COND SHIELD 2M
Datasheet Download
AK500/16-OE-7-2.pdf
Availability of AK500/16-OE-7-2
QUANTITY
AK500/16-OE-7-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK500/16-OE-7-2
Internal Part NumberEIS-AK500/16-OE-7-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Cords and Cord Sets
Featured ProductAssmann - Power Cords
Standard Package100
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
Series-
StyleMale Pins (Blades) to Leads
1st ConnectorNEMA 5-15P
2nd ConnectorCable (Round)
Number of Conductors3
Cord TypeSJT
Wire Gauge16 AWG
ShieldingShielded
Length6.56' (2.00m)
Approval MarksCSA, UL
Approved CountriesCanada, United States
ColorBlack
Voltage Rating300V
Current Rating-
Operating Temperature105°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK500/16-OE-7-2
Related LinksAK500/1, AK500/16-OE-7-2 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AK500/16-OE-7-2 Details Description
Related parts for AK500/16-OE-7-2
IC OPAMP CURRENT SENSE 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC PWR INTRFACE SWITCH 24-HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf