ASSMANN WSW Components AK500-OE-6-3
AK500-OE-6-3 picture photo
Mfg. Part Number
AK500-OE-6-3
Brief Description
CORD SJT 18AWG 3COND SHLD 3M
Datasheet Download
AK500-OE-6-3.pdf
Availability of AK500-OE-6-3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AK500-OE-6-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK500-OE-6-3
Internal Part NumberEIS-AK500-OE-6-3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Number of Conductors3
Cord TypeSJT
Wire Gauge18 AWG
ShieldingShielded
Length9.84' (3.00m)
Approval MarkscUL, UL
Approved CountriesCanada, United States
ColorBlack
Voltage Rating300V
Current Rating-
Operating Temperature75°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK500-OE-6-3
Related LinksAK500-, AK500-OE-6-3 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AK500-OE-6-3 Details Description
Related parts for AK500-OE-6-3
IC DRIVER DUAL PERIPHERAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 16POS MALE datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 10A 70 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf