Micro Commercial Components (MCC) AK6-058C-BP
AK6-058C-BP picture photo
Mfg. Part Number
AK6-058C-BP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 110VC AXIAL
Datasheet Download
AK6-058C-BP.pdf
Availability of AK6-058C-BP
QUANTITY
AK6-058C-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of AK6-058C-BP
Internal Part NumberEIS-AK6-058C-BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Power AK Series TVS Diodes
Standard Package150
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp110V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6000A (6kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK6-058C-BP
Related LinksAK6-0, AK6-058C-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
AK6-058C-BP Details Description
Related parts for AK6-058C-BP
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 30POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS .6MM FH 4H SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 6POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf