Micro Commercial Components (MCC) AK6-240C-BP
AK6-240C-BP picture photo
Mfg. Part Number
AK6-240C-BP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 240VWM 340VC AXIAL
Datasheet Download
AK6-240C-BP.pdf
Availability of AK6-240C-BP
QUANTITY
AK6-240C-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of AK6-240C-BP
Internal Part NumberEIS-AK6-240C-BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Power AK Series TVS Diodes
Standard Package150
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)240V
Voltage - Breakdown (Min)250V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp340V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6000A (6kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK6-240C-BP
Related LinksAK6-2, AK6-240C-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
AK6-240C-BP Details Description
Related parts for AK6-240C-BP
SHIELD BAG 4X4" METAL-OUT 100PK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
IEEE 1394 4PIN/M-4PN/M 6' datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 31.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28PLCC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf