Micro Commercial Components (MCC) AK6-380C-BP
AK6-380C-BP picture photo
Mfg. Part Number
AK6-380C-BP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL
Datasheet Download
AK6-380C-BP.pdf
Availability of AK6-380C-BP
QUANTITY
AK6-380C-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of AK6-380C-BP
Internal Part NumberEIS-AK6-380C-BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)380V
Voltage - Breakdown (Min)401V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp520V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6000A (6kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK6-380C-BP
Related LinksAK6-3, AK6-380C-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
AK6-380C-BP Details Description
Related parts for AK6-380C-BP
IC FLASH 1MBIT 150NS 80LQFP datasheet.pdf
IC AMP/DRIVER DIFF 16-QFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL datasheet.pdf
MQS PIN CONTACT SWS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 5.7A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf